Forces of Valor

Forces of Valor je obchodní značkou skupiny produktů společnosti Unimax.

U nás v české republice je to dost známý pojem. Vyznačuje se kvalitním kovovým provedením.

Menším negativem je skutečnost, že Unimax je americká společnost a jako taková se specializuje pouze na ten největší mainstream.

Produktové řady modelů:

V současné době vyrábějí modely v několika měřítkách. Unimax vyrábí vše od tanků, vozidel, přes letadla až po vojáky.

Asi nejpovedenější a cenově dostupná je edice kovových modelů pozemní techniky v měřítku 1:32.
Toto měřítko je pro nás trošku zvláštní, protože v Evropě je používané spíše 1:35, nicméně to je daň za americkou firmu a jejich atypické rozměry.
Modely jsou na velmi slušné úrovni – společnost se chlubí ruční výrobou i pomalováním a pouhým pohledem lze zjistit, že není důvod jim nevěřit.
Zvláště povedené jsou tanky a vozidla z druhé světové války, velmi pěkné kamufláže si oblíbí hlavně fanoušci německé techniky. Jak již bylo psáno, společnost Unimax si potrpí na notoricky známé tanky – v nabídce tak najdete hlavně tigery,panthery, hakly, polopásové transportéry.

Z ruských tanků je zastoupen hlavně T-34 a KV-1 , z amerických pak Sherman.

K modelu tanku vždy dostanete i plastový podstavec a je tak jen na Vás, zda si ho vystavíte jen tak, nebo zakomponujete do diorama. Cena se pohybuje kolem 1100 - 1500 korun – to je za model této velikosti a kvality provedení více než slušné.

Menší nevýhodou může být to, že moc nepřibývají novinky – velmi často pouze modifikují kamufláž nebo jiné maličkosti a prodávají to jako nový model.

Další skupinou jsou modely v měřítku 1:72

Opět se vyznačují kvalitním kovovým provedením – oproti konkurenčním značkám je zde jednoznačně výhodnější cena, protože modely v měřítku 1:72 se dají koupit již pod 300 korun.

Zřejmě s cílem přiblížit modely širší veřejnosti začal Unimax vyrábět plastové modely v měřítku 1:18. Jediné čim se vyznačují je jejich velikost, kvalita zpracování a exkluzivita šla v tomto případě stranou. Dají se koupit kolem 800 korun, ale sběratelský model to již fakticky snad ani není.

No a na závěr jsem si ponechal povídání o kovových modelech tanků v měřítku 1:16.
Tyto unikátní výrobky se vyznačují opravdu velkou kvalitou zpracování – je v nich vidět každičky detail a vše je zpracováno do poslední maličkosti tak aby tvořilo fantastický celek. I zde ovšem najdete několik stinných stránek. Tou největší je asi cena – za model s přehledem zaplatíte kolem 9 – 13 000 korun, což je částka, kterou za stacionární model zaplatí opravdu velký fanda. Další nevýhodou je úzký výběr tanků – výrobce v tuto chvíli nabízí pouze 3 a to Tigera, King Tigera a Shermana. Všechno ovšem přebíjí právě ta exkluzivita a preciznost.

V oblasti letadel má  Forces of Valor ještě trochu co dohánět. Na pohled mi sice přijdou některá docela povedená, ale i tak bych asi sáhl po nějaké osvědčené značce jako například Corgi, nebo HobbyMaster.

Koupit či nekoupit?

Myslím že modely společnosti Unimax jsou rozumná volba – vítězí především výhodným poměrem cena/výkon. Za zajímavé peníze poskytnou věrohodný model. V měřítku 1/32 nemají konkurenci v podobné cové relaci