Corgi - Supermarine Spitfire Mk.IX, RAF, 312. československá stíhací peruť RAF., Flt.Lt. Otto Smik, 1/72

Kód: WB99614
Tip České letectvo
21 hodnocení
Značka: Corgi
539 Kč
Skladem (31 ks)
Možnosti doručení

Detailní informace

Detailní popis produktu

Kovový hotový model legendárního britského stíhacího letounu Supermarine Spitfire Mk.IX 

Kovový hotový model s drobnými plastovými díly v měřítku 1:72. Stojánek je součástí balení.

Rozměry: délka 13,4 cm , rozpětí 16 cm.

Zařazení: RAF, 312. československá stíhací peruť RAF., Flt.Lt. Otto Smik

Model letounu je z edice Corgi Warbirds, která představuje cenově dostupnou variantu. Kombinuje skvělou kvalitu modelů Corgi s dobrou cenou. Vyznačuje se trvale zataženým podvozkem, usazení na stojánku pro zobrazení letounu v letu.

Supermarine Spitfire je britskou jednomístnou stíhací legendou, proslul zejména během Bitvy o Británii kdy tvořil páteř letectva společně s Hawker Hurricane.

Supermarine Spitfire
Supermarine Spitfire bylo britské stíhací letadlo, které sloužilo především během druhé světové války. Poprvé vzlétlo v březnu 1936 a během války se stalo symbolem britského odhodlání v boji proti nacistickému Německu. Spitfire byl navržen R. J. Mitchellem ze společnosti Supermarine Aviation Works. Letoun měl elegantní a aerodynamický design a byl vybaven výkonným motorem Rolls-Royce Merlin, který umožňoval dosahovat vysokých rychlostí a obratnosti. Spitfire byl vybaven dvěma kanóny a čtyřmi kulomety, což mu umožňovalo účinně bojovat s nepřátelskými letouny. Během války byl Spitfire nasazen v mnoha bojových operacích, včetně bitvy o Británii, kde hrál klíčovou roli v obraně proti německým útokům. Spitfire byl také nasazen v Africe, na Blízkém východě a v Pacifiku. Celkem bylo vyrobeno více než 20 tisíc Spitfirů v různých verzích, které sloužily nejen v britském letectvu, ale také v letectvech spojeneckých zemí. Dnes je Spitfire stále oblíbeným letadlem mezi leteckými nadšenci a několik exemplářů se stále udrželo v letuschopném stavu a létají na leteckých přehlídkách po celém světě.

Flt.Lt. Otto Smik byl druhým nejúspěšnějším stíhacím pilotem 312. československé stíhací peruti RAF během druhé světové války. Narodil se v roce 1913 v Doudlebách nad Orlicí v Československu a po vypuknutí války v roce 1939 uprchl do Polska a poté do Francie, kde bojoval v řadách československých vojenských jednotek. Po pádu Francie se dostal do Velké Británie a připojil se k 312. stíhací peruti RAF, kde bojoval v bitvě o Británii a následně na dalších frontách, včetně operací nad Normandií a Německem. Během svého působení u 312. perutě dosáhl Smik 12 sestřelů nacistických letadel. Po válce se vrátil do vlasti, ale po únorovém převratu v roce 1948 byl zatčen a v roce 1950 odsouzen k trestu smrti za údajnou sabotáž a špionáž. Trest byl později změněn na doživotní vězení a Smik zemřel ve vězení v roce 1951. Po sametové revoluci byl v roce 1990 rehabilitován a povýšen na plukovníka in memoriam.

Doplňkové parametry

Kategorie: Supermarine Spitfire
Záruka: 24 měsíců
Měřítko: 1/72
Období: 2.světová válka (1938-1945)
Výrobní materiál: Kov s plastovými díly

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: